בריאות וחברה
רשתות חברתיות
טלה-רפואה ומחלות כרוניות
שיקום מרחוק
העצמת המטופל
המרכז הישראלי לחקר וקידום מדיניות בסוכרת ע"ש ד"ר פסח סגל
פרסומים מיוחדים
"להיות עם בריא בארצנו" גירסה להדפסה

הספר להיות עם בריא בארצנו - בריאות הציבור בעלייה הגדולה 1948-1960, מאת המחברים ד"ר שחלב סטולר-ליס ז"ל, פרופ' שפרה שורץ, פרופ' מרדכי שני, מתמקד בעשור הראשון של משרד הבריאות על כל הקשיים שליוו את הקמתו, יחד עם בחינה היסטורית מפורטת מבוססת מסמכים, שחלקם נחשפים כאן לראשונה, של כהונתם של שלושת מנכ"לי המשרד הראשונים, ד"ר יוסף מאיר, פרופ' חיים שיבא וד"ר שמעון בטיש, שנדרשו להקים מערכת בריאותית מתפקדת ולהתמודד תוך כדי עם התחלואה הרחבה שכללה שחפת, דיזנטריה, גרענת, טיפוס, מלריה, צרעת, פוליו, מחלות מין, גזזת, גרענת, תת-תזונה של ילדים וקשישים ושיעור גבוה של נכים, תשושים וחולי נפש.

 

גם אם הקשיים שבדרך היו רבים וחלקם השאירו צלקות בלבם של אנשי הבריאות והעולים המטופלים גם יחד. בסופו של עשור ניצבה מדינת ישראל עם מערכת בריאות מתפקדת וזאת מבלי שהתפרצה אף לא מגיפה אחת ובעיות הבריאות הקשות מולן ניצבה המדינה עם הקמתה מוגרו וטופלו בתום העשור הראשון לקיומה.

לא בכדי אמר נציג ארגון הבריאות העולמי לישראל ב 1951- "התחלואה היא כיום מענפי היבוא המרכזיים אליכם" ואילו בממשלת ישראל הזמנית אף אחד לא רוצה לקבל את תיק משרד הבריאות. כתוצאה מכך אף עלתה האפשרות שלא להקים משרד בריאות.

 

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ומנהל השירותים לבריאות הציבור כתב על הספר כי " ספר זה מתמקד בנקודת מבט חשובה וייחודית על התפתחותה של מערכת הבריאות בישראל. חלק מהקשיים המתוארים בספר ודרכי ההתמודדות עמן רלבנטיים גם כיום (לאחר 68 שנה), ומכאן חשיבותו של הספר. הוא יכול לספק לעוסקים בניהול מערכת הבריאות ברמות השונות כלים מקצועיים על סמך הניסיון העשיר של העבר ושל תחילת הדרך. אין ספק כי ההתמודדות המרשימה של מערכת הבריאות עם הקשיים דאז שופכת אור אופטימי באשר ליכולת ההתמודדות של מערכת הבריאות בפני האתגרים העומדים בפניה בימים אלה".

הספר הינו פרי מחקר בן כעשור שנים ומתבסס על מסמכים ארכיוניים חדשים ומקורות שטרם הוצגו לאור עד היום, בין השאר מסמכי פרופ' חיים שיבא, מסמכים אשר התגלו במהלך המחקר ע"י המחברים, בזוג ארונות מתכת נשכחים במרתף הספרייה הרפואית ע"ש מרים גוטוירת, הודות לסיועה של מנהלת הספרייה ינינה ברלינר. המסמכים שנמצאו שופכים אור חדש על פעילותו של שיבא בכל הקשור לטיפול הבריאותי בעולים חדשים ותמיכתו בהבאת ילדים (עולים)חולים לטיפול בישראל, שהיה בעיניו טיפול איכותי יותר, מאשר זה שניתן במחנות העולים בחו"ל.


חזור