אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
מנהלת היחידה
צוות היחידה
מחקרים
פרסומים
הוראה והדרכה
אי-שוויון בבריאות - מרכז ידע
פרסומים בנושא אי שיוויון בבריאות
בריאות האישה והילד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
שאלון סינון מותאם לישראל לצריכת מזון על פי עקרונות התזונה הים תיכונית - I-MEDAS גירסה להדפסה

רקע

 

תזונה ים תיכונית מאופיינת בצריכה מרובה של מוצרים מהצומח כירקות, פירות, קטניות ואגוזים, ושימוש בשמן זית כמקור עיקרי לשומן. כמו כן, בתזונה ים תיכונית קיימת העדפה לדגנים מלאים, וצריכה מתונה של מוצרי חלב. מומלץ להמעיט בצריכת בשר אדום ומעובד ולהעדיף ביצים, עוף ודגים. כמו כן, מומלצת צריכה מתונה של יין וצריכה נמוכה של ממתקים.

דיאטה ים תיכונית הוכחה כמפחיתה סיכון לתמותה. כמו כן, היא קשורה לשכיחות נמוכה יותר של מחלות לב, שבץ, סוכרת, אלצהיימר, פרקינסון וסוגים מסוימים של סרטן.

משרד הבריאות הישראלי אימץ את עקרונות התזונה הים תיכונית בהמלצות הרשמיות.

ניתן להשתמש בשיטות שונות כדי להעריך את ההיענות של האוכלוסייה לצריכת מזון על פי עקרונות התזונה הים תיכונית. עם זאת, חלקן מצריכות איסוף מידע מפורט על צריכת המזון.

במחקר ה- PREDIMED, שנערך בספרד ובחן צריכת מזון על פי עקרונות התזונה הים-תיכונית, בוצעה על ידי החוקרים התערבות לבדיקת השפעת צריכה גבוהה של שמן זית או מגוון אגוזים, על הבריאות.

 

מידע כללי על המחקר

Zazpe I, Estruch R, Toledo E, et al. Predictors of adherence to a Mediterranean-type diet in the PREDIMED trial. Eur J Nutr. 2010 ;49:91-9

 

בעקבות ממצאי המחקר, נבנה שאלון קצר בן 14 פריטים להערכת רמת

הדבקות בתזונה הים תיכונית. שאלון זה נבדק ותוקף.

 

Schroder H, Fit_o M, Estruch R, Martínez-Gonz_alez MA, Corella D, Salas-Salvad_o J, et al. A short screener is valid for assessing Mediterranean diet adherence among older Spanish men and women. J Nutr 2011;141:1140e5.

Martínez-González MA, et al. A 14-item Mediterranean diet assessment tool and obesity indexes among high-risk subjects: the PREDIMED trial. PLoS One. 2012;7(8):e43134. Epub 2012 Aug 14.

קבוצת חוקרות מישראל פיתחה שאלון דומה להערכת ההיענות לצריכת מזון על פי עקרונות התזונה הים תיכונית, תוך התבססות על כלי ה- PREDIMED והתאמתו לתזונה בישראל. השאלון כולל 17 שאלות על תדירות צריכת מזונות. בניית השאלון התבססה על מסדי נתונים מישראל, והתוקף המנבא של השאלון לגבי תמותה נבדק גם הוא:

Abu-Saad K, Endevelt R, Goldsmith R, Shimony T, Nitsan L, Shahar DR, Keinan-Boker L, Ziv A, Kalter-Leibovici O. Adaptation and predictive utility of a Mediterranean diet screener score. Clin Nutr. 2019 Dec;38(6):2928-2935.

השאלון נמצא בשימוש בקרב חוקרים בישראל.

 

היחידה לאפידמיולוגיה של מחלות לב וכלי דם פיתחה שאלון יחד עם חוקרות ממשרד הבריאות, מהמלב"מ ומאוניברסיטת בן גוריון, לצורך אמידה של מידת ההיענות לצריכת הגרסה המקומית של דפוס התזונה הים-תיכונית.

 

 

 

.