אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
מנהלת היחידה
צוות היחידה
מחקרים
פרסומים
הוראה והדרכה
אי-שוויון בבריאות - מרכז ידע
פרסומים בנושא אי שיוויון בבריאות
בריאות האישה והילד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
הקשר בין יעוץ דיאטני ופעילות גופנית לבין הירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי מסוג שרוול גירסה להדפסה

חוקרים

פרופ' רחל דנקנר

יפית קסלר, דיאטנית בהנחיית פרופ' דנקנר במסגרת לימודי תואר שני באפידמיולוגיה

לירז אולמר, תמיכה סטטיסטית, מכון גרטנר

ד"ר ענת רזיאל,  מכון מלב"י

 

רקע

חולים הסובלים מהשמנה חולנית זכאים לניתוח בריאטרי ולאחריו, למעקב של דיאטנית, פסיכולוג, ורופא, למשך השנה הראשונה. מרבית החולים אינם מנצלים את האפשרות הזו. המחקר בדק האם תוצאי הניתוח הבריאטרי שנה לאחר הניתוח, בהיבט של הירידה במשקל הגוף, שונים בחולים שהמשיכו במעקב דיאטנית לעומת חולים שלא ניצלו את האפשרות למעקב זה. בנוסף, נבדקה איכות החיים של החולים שנה לאחר הניתוח.

 

שיטות

מחקר היסטורי פרוספקטיבי, בו כל החולים שנותחו במסגרת מלב"י במשך שנה אחת (כ-200 חולים) נכללו במעקב טלפוני שנערך שנה מתאריך הניתוח שלהם. בנוסף, הוצאו נתונים קליניים ודמוגרפיים של החולים, כולל מידע על הרגלי פעילות גופנית, מחלות נלוות, המשקל לפני הניתוח ומידע אדמיניסטרטיבי על מפגשים עם דיאטנית בשנה האחרונה. במהלך הראיון הטלפוני נשאלו החולים על השתתפותם במפגשי ייעוץ דיאטני, הרגלי הפעילות הגופנית בשנה שחלפה, איכות החיים על פי שאלון EQ-5D, והמשקל הנוכחי. העיבודים הסטטיסטיים בוצעו תוך תיקון באמצעות פרופנסיטי סקור להיעדר רנדומיזציה בהשתתפות במפגשי דיאטנית.

ממצאים עיקריים: ממוצע מספר הביקורים אצל דיאטנית עמד על 4 בקרב כלל החולים. ככלל, החולים שקיימו יותר מפגשים עם דיאטנית במהלך השנה שלאחר הניתוח ירדו פחות באחוז המשקל העודף בהשוואה לחולים האחרים. בנוסף, החולים בעלי תחלואה נלווית רבה יותר (סוכרת, יתר לחץ דם, דיסליפידמיה) ביקרו אצל הדיאטנית יותר מאשר החולים האחרים, אך אחוז הירידה במשקל אצלם היה דווקא קטן יותר. יחד עם זאת, החולים שביקרו יותר אצל הדיאטנית היו החולים היותר פעילים גופנית לפני ואחרי הניתוח. ככלל, חולים שביצעו פעילות גופנית לפני הניתוח היו גם אלו שבצעו פעילות גופנית לאחריו והם גם דיווחו על פחות כאב על פי שאלון איכות החיים.

 

מסקנות

מחקר זה מדגיש את החשיבות של שמירה על אורח חיים בריא גם בחולים הסובלים מהשמנה חולנית. יש להניח שניתן להסביר חלק ממצאי המחקר בסיבתיות הפוכה: החולים המתקשים יותר בירידה במשקל הם אלו שמנצלים יותר את השירות הדיאטני הניתן לאחר הניתוח ואלו שמצליחים בירידה במשקל מעדיפים להתנתק מהמטפלים. יש מקום למעקב ארוך טווח אחר החולים כדי להסיק מסקנות על היעילות של הניתוח ולבחון אם חולים שנעזרו בדיאטנית, המספקת כלים לאכילה נכונה לאחר ניתוח בריאטרי, הם אלו שיצליחו לשמר את ההישג של הירידה במשקל, אשר נמצא בשיאו כעבור שנה, ובד"כ מטפס ועולה בהמשך. בנוגע לכאב - יתכן שחולים עם פחות כאב הם אלו שמסוגלים לבצע פעילות גופנית, אולם ישנה גם אפשרות שחולים השומרים על אורח חיים בריא יותר, כולל פעילות גופנית, הם גם אלו שמצליחים לאכול באופן מותאם למצבם הפיזי לאחר הניתוח, והם גם אלו שיגיעו למפגשים עם הדיאטנית כדי לשמור על הישגי הניתוח ולהצליח בשינוי אורח החיים למשך זמן. רק מחקר רנדומלי מבוקר, בו יופנו חולים באופן אקראי לזרוע עם מפגשי דיאטנית או לזרוע ללא מפגשים אלו, יוכל לתת תשובות מבוססות לשאלות אלו.

 

 

 

פרסומים

 

Kessler Y, Olmer L, Raziel A, Goitein D, Dankner R. Associations of dietitian follow-up counselling visits and physical exercise with weight loss one year after sleeve gastrectomy. Eat Weight Disord. 2018 Jul 10. doi: 10.1007/s40519-018-0531-0. [Epub ahead of print]

 

 

 

חזור