אפידמיולוגיה
סרטן וקרינה
מחלות לב וכלי דם
מנהלת היחידה
צוות היחידה
מחקרים
פרסומים
הוראה והדרכה
פרסומים בנושא אי שיוויון בבריאות
בריאות האישה והילד
היבטים פסיכו-סוציאליים של בריאות
הקשר בין איזון סוכרת ותרופות סוכרת לבין הסיכון לחלות בסרטן לאורך 11 שנות מעקב גירסה להדפסה
חוקרים:

פרופ' רחל דנקנר

פרופ' לורנס פרידמן

ד"ר חבי מורד

לירז אולמר

ד"ר נירית אגאי

בשיתוף פעולה עם:

פרופ' רן בליצר ("כללית") ופרופ' פאולו בופטה (ארה"ב)

 

מטרת המחקר:

בדיקת הקשר, בחולי סוכרת, בין הטיפולים התרופתיים השונים למחלה, ובין השילובים השונים של הטיפולים הללו, לבין הסיכון לחלות במחלת הסרטן על סוגיה השונים.

 

רקע וחשיבות המחקר:

בשנים האחרונות הצטברו עדויות לכך שקיים קשר בין מחלת הסוכרת לבין סיכון עודף לחלות בסרטן. הועלו השערות לגבי הסיבות לקשר זה, כולל תיאוריית וורבורג הגורסת כי הסביבה ההיפרגליקמית מועדפת לגידולים סרטניים, וכולל העובדה שהיפראינסולינמיה עשויה לספק תנאים אנאבוליים מועדפים עבור גידולים. קיים קשר מבוסס בין סוכרת לבין סרטן ומחלת הסרטן מוכרת כיום כסיבוך של מחלת הסוכרת. מחקרי מטה-אנליזה שפורסמו ב 2013 הראו שסוכרת קשורה לסיכון יתר לחלות בסוגי הסרטן הבאים: שד, מעי, קיבה, שלפוחית השתן, אנדומיטריום, שחלות, וכליה, וירידה בסיכון לחלות בסרטן הפרוסטטה. שכיחות מחלת הסוכרת גבוהה ושכיחות סרטן שקשור לסוכרת גבוה אף הוא באוכלוסיות רבות ועל כן יש לה חשיבות קלינית ואוכלוסייתית עצומה. בנוסף, למרות שהקשר בין סוכרת לסרטן די מבוסס, קיימות שאלות רבות שנותרו עדיין ללא מענה, כגון ההשפעה של היפרגליקמיה ואיזון סוכרת על הסיכון לסרטן, התפקיד של גורמי סיכון משותפים לסוכרת וסרטן כגון השמנת יתר, והתרומה של תרופות לסוכרת להארעות סרטן. מספר מחקרים בחנו את הקשר בין תרופות לסוכרת לסרטן אך המסקנות אינן חד משמעיות. ממצאים על קשרים בין תרופות לסוכרת וסרטן, יכולים לסייע להסביר את המנגנונים הביולוגים הקושרים בין סוכרת לבין סרטן. מחקרים מראים קשרים בין תרופות ממשפחת הסולפונילוריה והאינסולין האקסוגני לבין סיכון לסרטן, ותרופות שמפחיתות עמידות לאינסולין כגון מטפורמין ואולי גם TZDs, עשויות להפחית את הסיכון לסרטן. ממצאים אלו עשויים להצביע על תופעת ההיפראינסולינמיה כבעלת חשיבות בקשר בין סוכרת לסרטן.

חסרונותיהם של מחקרים שנעשו עד כה על הקשר בין תרופות לסוכרת לסרטן מקשים עלינו להסיק מהם מסקנות ברורות. מחקרים רבים לא תוכננו מראש כדי להעריך את ההשפעה של תרופות לסוכרת על מחלת הסרטן, כללו חולי סרטן לפני תחילת המחקר, הסתמכו על מידע על ערפלנים שדווח ע"י הנבדקים ולא אומת בצורה אובייקטיבית, לא התייחסו להטיית מעקב ולהטיות הקשורות בזמן, ולא תיקננו לערפלנים כגון מצב בריאותי קיים, סוגי סוכרת, אינטנסיביות הטיפול התרופתי, איזון גלוקוז, BMI, עישון, ועוד. חסרונות מתודולוגיים נוספים של מחקרים אחרים כוללים זמן מעקב קצר ועוצמה סטטיסטית נמוכה.

 

מתודולוגיה מחקרית:

מחקר זה הינו מחקר עוקבה היסטורי שמבוסס על רשומות אלקטרוניות מקופת חולים כללית, הקופה הגדולה ביותר בישראל המבטחת 55% (3.9 מיליון) מאוכלוסיית המדינה. המחקר עוקב אחר הארעות סרטן בקרב חולי הסוכרת בגילאים 21-90 , החל מ-1 בינואר 2002 עד 31 לדצמבר 2014 (כ-570,000 חולים מחציתם גברים ומחציתם נשים) אשר היו חופשיים מסרטן אי פעם עד תחילת המעקב. בקובץ המחקר נתונים דמוגרפיים, קליניים, ומידע מדויק לגבי הטיפול התרופתי שכל חולה קיבל. הארעות הסרטן וקביעת סוג הסרטן תיעשה ע"י קישור קובץ זה לקובץ הנתונים של רשם הסרטן הלאומי. חברי הכללית דומים במאפייניהם לכלל האוכלוסייה הישראלית ועל כן התוקף החיצוני של המחקר צפוי להיות גבוה.

 

גורם מממן:

EFSD- European Foundation for the Study of Diabetes

 

פרסומים:

 

Metformin Treatment and Cancer Risk: Cox Regression Analysis with Time-Dependent Covariates of 320,000 Individuals with Incident Diabetes Mellitus.

Dankner R, Agay N, Olmer L, Murad H, Boker LK, Balicer RD, Freedman LS

Am J Epidemiol. 2019 Jul 3. pii: kwz157. doi: 10.1093/aje/kwz157. [Epub ahead

 

Time-Dependent Risk of Cancer After a Diabetes Diagnosis in a Cohort of 2.3 Million Adults.

Dankner R, Boffetta P, Balicer RD, Boker LK, Sadeh M, Berlin A, Olmer L, Goldfracht M, Freedman LS.

Am J Epidemiol. 2016 Jun 15;183(12):1098-106. doi: 10.1093/aje/kwv290. Epub 2016 Jun 2.


Diabetes, prostate cancer screening and risk of low- and high-grade prostate cancer: an 11 year historical population follow-up study of more than 1 million men.

Dankner R, Boffetta P, Keinan-Boker L, Balicer RD, Berlin A, Olmer L, Murad H, Silverman B, Hoshen M, Freedman LS.

Diabetologia. 2016 Aug;59(8):1683-91. doi: 10.1007/s00125-016-3972-x. Epub 2016 May 17.


Diabetes, glucose control, glucose lowering medications, and cancer risk: a 10-year population-based historical cohort.

Dankner R, Balicer R, Boffetta P, Boker LK, Wallenstein S, Freedman L, Goldfracht M, Roth J, Tamler R, LeRoith D.

BMC Cancer. 2012 Aug 23;12:364. doi: 10.1186/1471-2407-12-364.

חזור


 

of print]