אודות המכון
יו"ר הועד המנהל
מבנה המכון
אבות המכון
מרדכי שני
ויטה בראל
ברוך מודן
מיכאלה מודן
ספר טלפונים
איך מגיעים
צור קשר
כנס עשור למכון גרטנר
ויטה בראל ז"ל גירסה להדפסה
 

1935-2001

vita

ויטה החלה את מסלולה המקצועי בשנת 1956 במחלקה לבריאות הציבור בקליפורניה. בשנת 1961 עלתה לישראל, וב- 1966 החלה לעבוד כחוקרת בכירה במחלקה לאפידמיולוגיה קלינית של בי"ח שיבא, אשר בניהולו של פרופ' מודן ז"ל. בשנת 1982 הקימה את היחידה לחקר שרותי בריאות, אותה ניהלה עד יום מותה. עם השנים וניסיונה הרב בתחום האפידמיולוגיה רכשה ויטה שם בינלאומי והפכה לאחד מבכירי האפידמיולוגים בארץ. היא יזמה, הובילה וליוותה במהלך שנות עבודתה מחקרים בתחומים רבים, וייחודה הרב היה בזיהוי צרכים ייחודיים של אוכלוסיות פגיעות כמו קשישים ותינוקות. ויטה עסקה בפיתוח והערכה של תכניות חדשות בשירותי הבריאות בישראל, בייעול אסטרטגיות מניעה וביישומן. מומחיותה בקריאת מסדי נתונים גדולים הקנתה לה שם בקרב קהילת הרופאים והיא היוותה עבורם מוקד עליה לרגל.

 

ויטה היתה בעלת חזון ולא הסתפקה ביזמות ובעידוד הכוחות הנוגעים בדבר להתאחד יחדיו למימוש חזונה זה, אלא אף ליוותה אותו לאורך השנים במסירות ובנחישות, כדרכה. אישיותה של ויטה היתה ססגונית, רכה ורגשנית בכל הקשור לאדם, אסרטיבית ועיקשת בכל הקשור למאבקי בירוקרטיה ובעלת שנינות מתובלת בחוש הומור.

 

רגישותה של ויטה בזיהוי צרכים ייחודיים של אוכלוסיות פגיעות הובילה אותה לתכניות שילוב בין בתי"ח לקהילה במסגרת הרפואה הציבורית, כמו "פרוייקט קרית אונו" או "פרוייקט אור יהודה" שהביא להורדת תמותת התינוקות והתמותה הסב-לידתית בצורה משמעותית ביותר, והיווה מודל למרכזי בריאות אחרים בארץ. נושא הפגים, היווה בעיניה אתגר, ובעזרתה הוקם מסד הנתונים הפרינטולוגי בשנת 1994 המהווה בסיס מידע על מצב רפואת הפגים בארץ ועל גורלם של הפגים השורדים כשהגיעו לגיל שנתיים.

 

ויטה היתה חברה בועדות מקצועיות רבות בארץ ובחו"ל, ונבחרה לייצג את ישראל בכנסים בינלאומיים בנושאי ניאונטולוגיה, גריאטריה והיפגעות. ויטה היתה חברה פעילה בקבוצות עבודה בינלאומיות של ה- ICE- International Colaborative Effort בתחומי תמותת תינוקות והיפגעות.

 

בשנים האחרונות פעלה רבות בתחום ההיפגעות וב- 1995 הקימה בפועל את מאגר רישום הטראומה הלאומי. כאפידמיולוגית מטעם המועצה הלאומית לטראומה, ריכזה את תחום הטראומה וההיפגעות של המרכז לבקרת מחלות ( ICDC).

 

מטריצת בראל

ויטה היתה הכוח המניע מאחורי פיתוח "מטריצת האבחנות" עליה עמלה במהלך שנות חייה האחרונות במסירות והשקעה אין קץ. לאחר מותה החליט ה- National Center for Statistics Health - NCSH של ה- CDC בארה"ב לקרוא את המטריצה על שמה:

The Barell Body Region by Nature of Diagnosis Matrix

את המטריצה ניתן למצוא באתר ה- CDC האמריקאי.

 

על אף פרסומיה הרבים בכתבי עת מהארץ ומחו"ל, כ- 80 במספר, ולמרות היותה מדענית דגולה היתה צנועה ולא רדפה אחרי תארים וכיבודים. ויטה עבדה עד יומה האחרון ונפטרה, לאחר מאבק אמיץ ועיקש במחלת הסרטן, ב- 23 במאי 2001.

 

יהי זכרה ברוך.