אודות המכון
יו"ר הועד המנהל
מינהלה ומשאבי אנוש
מבנה המכון
אבות המכון
מרדכי שני
פרס ישראל
ויטה בראל
ברוך מודן
מיכאלה מודן
איך מגיעים
צור קשר
כנס עשור למכון גרטנר
פרס ישראל על מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה לפרופ' שני גירסה להדפסה

מפעל חייו של פרופ' מרדכי שני רשום כאבן דרך בתבניתה של הרפואה בישראל ובכלכלת הבריאות של מדינת ישראל. מפעל חייו נטוע בהקמת בית החולים שיבא, באירגונה מחדש של הפסיכיאטריה המודרנית בישראל, בהקמת קתדרה באוניברסיטת תל-אביב, ביצירתו ובקידומו של חוק ביטוח בריאות ממלכתי, במכוני המחקר שהקים, מהם יצאו מאות חוקרים מדעיים, בעשרות קרנות מחקר ובדורות של רופאים שגדלו והתחנכו בשיבא.

פועלו של פרופ' שני, ששימש בין השאר כמנכ"ל משרד הבריאות, השפיע על תחום הרווחה במדינת ישראל ועל הטיפול באוכלוסיות חלשות שונות בכל רחבי הארץ.

 

בשנת 1985 ייסד פרפ' שני באוניברסיטת תל אביב את מכון קובנס שהיה הראשון בישראל לתת תוארי מוסמך במנהל רפואי והיה מנהלו הראשון.

בשנת 1988 מונה פרופ' שני ע"י נשיא בית המשפט העליון, השופט שמגר, כחבר ועדת חקירה הממלכתית של שרותי בריאות, אשר הובילה לישום חוק ביטוח בריאות ("ועדת נתניהו").

פרופ' שני ממובילי הקו של ביטוח הבריאות הממלכתי בועדת החקירה ובהמשך הפך למיישם רעיון זה כמנכ"ל משרד הבריאות.

בשנת 1995 ייסד פרופ' שני עם פרופ' דורון את המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות, ומרכז את הפעילות של קידום המחקר בתחום שרותי מערכת הבריאות, במימון חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

בשנת 1997הקים פרופ' שני את מכון גרטנר: מכון לאומי לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות בריאות בישראל, אשר משמש כגוף המחקר המרכזי המסייע למשרד הבריאות. 

לקידום שני מכונים אלה יש תרומה רבה לפיתוח התחום החשוב של מחקרים במדיניות בריאות, תחום בו פיגרה מדינת ישראל במידה רבה אחרי מדינות המערב.

בשנת 2005 הקים פרופ' שני את בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת ת"א. ייחודו של בית ספר זה, שהוא מוביל תפיסות חדשות במערכת הבריאות הציבורית - לימודי טראומה ורפואת אסון, קידום בריאות ועבודה עם קופות חולים לשינוי אופי העבודה ברפואה הציבורית.

 

 

פרס ישראל על מפעל חיים-תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, שנת התשס"ט, 2009 - תעודה